Chyba nikt nie zaprzeczy, że rozwój internetu przyniósł zmiany globalne.
Kiedyś niewyobrażalnym było, aby w ułamku sekundy nawiązać z kimś kontakt, i po kilkunastu minutach dowiedzieć się, jaki koncern ogłosił plajtę.
W dobie wynalezienia druku trwało to znacznie dłużej. Należało ustawić kroje czcionek, następnie korektor odpowiedzialny za jakość poddawał analizie treść, i dopiero za którymś razem, informacje ukazywały się w gazecie. Dzięki rewolucji, jaka nastąpiła w związku z rozwojem nowych mediów, nastąpił zwrot w dziedzinie reklamy. Zaczęto stosować techniki wcześniej nieznane, polegające na dotarciu, do jak największego grona odbiorców, przy wykorzystaniu platform sprzedażowych czy social media. W sposób dużo szybszy, udało się okreslić grupę docelową. Niejako, zapanowała swego rodzaju kontrola nad działaniami.
W wyniku czynników makroekonomicznych w 2022 roku, wiele firm podjęło decyzję o przeniesieniu biznesu do sieci, co wiązało się z zamknięciem wielu placówek stacjonarnych i całkowitym skoncentrowaniu się na sprzedaży online. Czy była to słuszna decyzja? Czy kontynuowanie wyłącznie handlu drogą internetową zminimalizuje koszty? Czas pokaże.
Co niektórzy są jednak przekonani, że jest to właściwe postępowanie. Wraz z pojawieniem się pandemii corona wirusa nastąpił gwałtowny spadek sprzedaży w wielu branżach. Handel detaliczny (stacjonarny) mocno ucierpiał. Dlatego musiało pojawić się szybkie rozwiązanie, które zahamuje kryzys ekonomiczny. Pomocny okazał się internet i związana z nim dygitalizacja. Wówczas, dzięki rozbudowanym systemom zarządzania, wiele przedsiębiorstw mogło płynnie działać, zachowując ciągłość pracy, i jednocześnie kontrolę nad stanami magazynowymi.
Internet okazał się bardzo przydatnym narzędziem.
I choć wielu stale zarzuca mu niejedno, i najchętniej zrezygnowałoby z jego istnienia, to prawda jest taka, że niezależnie od tego czy zdecydujemy się wyłączyć nasz domowy ruter czy nie, to całe społeczeństwo z niego nie zrezygnuje. Jest on zbyt cennym medium do przekazywania informacji, żeby z niego nie korzystać.
Jak podają źródła za wynalazcę internetu można przyjąć amerykańskiego informatyka Josepha Lickliedera, który stworzył system sieci ARPANET w roku 1958, uznawanej za początek dzisiejszego internetu.
0 komentarzy