W jaki sposób docierać do informacji opublikowanych w internecie?

Istnieje wiele sposobów wyszukiwania informacji dostępnych od ręki. Można korzystać z popularnych wyszukiwarek typu Google, i wpisywać określone frazy, bardziej lub mniej szczegółowe.

Można odwiedzać strony społecznościowe, informacyjne lub przy pomocy asystenta głosu (funkcji wyszukiwania głosowego), wydawać określone polecenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy chcemy coś szybko znaleźć. Dla osób słabowidzących lub niewidomych to rozwiązanie ułatwiające życie.


Jak szybko i skutecznie znaleźć odpowiedź na zapytanie w wyszukiwarce?

W dużej mierze, kluczem do sukcesu jest sformułowanie jak najbardziej szczegółowego zapytania zawierające słowa kluczowe oraz wartości opisujące dane zapytanie. Jeżeli szukasz adresu firmy, warto wpisać pełną nazwę firmy, miejscowość i branżę. Wyniki powinny pojawić się od razu na samej górze. Mało prawdopodobne jest, aby zobaczyć wyniki dwóch firm o tej samej nazwie, w tej samej miejscowości. Jest to jednak teoretycznie możliwe, dlatego należy zwracać uwagę na szczegóły. Lokalizacja, dane kontaktowe, specjalizacja powinny być przy tym decydujące.

Warto pamiętać, jak w wyszukiwarce wyświetlają się hasła. Wszystkie informacje są zbierane przez systemy śledzące, a następnie wyświetlane według klasyfikacji. System rozdziela je na linki organiczne (bezpłatne, Organic Search) i nieorganiczne (płatne reklamy), które wyślwietlają się w odpowiedniej kolejności. O ile, w przypadku wyników bezpłatnych o pojawieniu się decyduje jakość merytorycza, o tyle w przypadku płatnych wyników – poza zawartością treści –  brana jest pod uwagę także stawka za kliknięcie.

Zrozumienie funkcjonowania tego systemu oceniania i reklamy ułatwia skuteczne formułowanie zapytań.


Jak szukać informacji o ciekawych miejscach, wydarzeniach, noclegach, gdy nie wiemy czego szukamy?

Zdarza się, zwłaszcza w przypadku planowania urlopu, że szukamy informacji o miejscu, które chcielibyśmy odwiedzić. Z racji tego, że nie posiadamy żadnych konkretnych danych, a jedynie odczuwamy potrzebę pojechania na urlop, szukanie staje się bardzo uciążliwe. Wpisywanie ogólnych fraz takich jak „urlop w górach”, „weekend z dziećmi nad morzem” nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ponieważ zaczynają wyświetlać sie oferty, które zupełnie nas nie interesują.

Albo cena jest za droga, albo termin nam nie odpowiada. Co w takim razie robić? Jak szybko i skutecznie znaleźć idealną dla nas ofertę?

W dalszym ciągu, można oczywiście starać się formułować jak najbardziej szczegółowe zapytanie, wpisując ciąg słów odpowiednich do naszych potrzeb typu: „urlop w górach dla 4 osób z wyżywieniem w dobrej cenie Krynica“.

Rozsądniejsze jest jednak skonfronowanie naszych potrzeb, wypisanie na kartce naszych oczekiwań, następnie planowanie z wyprzedzeniem, wyjazdu i innych aktywności, w oparciu o kalendarz.

Obserwowanie na codzień miejsc ciekawych, zapisywanie nadchodzących wydarzeń w kalendarzu Google czy planowanie zadań z narzędziem Trello może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Poza tym analiza kalendarza świąt nietypowych może bardzo pomóc. Świąteczne sugestie mogą naprowadzić nas na ciekawe pomysły. Przez to można dowiedzieć się jak aktywnie spędzić czas świętując dzień czekolady lub w których mieście można bezpłatnie odwiedzić muzeum, podczas dni otwartych.

Dzięki tym wszystkim informacjom można bezpośrednio odnaleźć strony wystawców czy firm handlowo-usługowych i zapoznać się z ofertą promocyjną.

Przykładowo wpisując w wyszukiwarce takie frazy jak: święto czkolady dni otwarte organizator.


Jak korzystać z Google Maps?

Mapy Google to narzędzie wielofunkcyjne. Dla zawodowych kierowców, osób podróżujących różnymi środkami komunikacji, ta internetowa nawigacja, od lat pomaga ustalić, odległość od punktu początkowego do celu podróży, za pomocą opcji planer trasy. Dzięki temu wielu miłośników motoryzacji może przeliczyć koszty związane z zakupem paliwa w oparciu o przejechane kilometry. Wystarczy wpisać miejscowość, z której planowana jest podróż i miejsce docelowe, a system automatycznie przeliczy dystans jaki należy pokonać samochodem.  Do wyboru dostępne są również inne opcje, które pomagają ustalić czas podróży. Wśród nich można wskazać podróż: pieszo, rowerem, pociągiem, a nawet samolotem.

To jednak nie wszystko, co oferuje mapa Google. Dzięki opcji zmiany widoku użytkownik może zobaczyć widok z lotu ptaka, a nawet przenieść się, za pomocą przeciągnięcia postaci, na określoną ulicę i przespacerować się, jeżeli ulica została wcześniej sfotografowana i dodana jako zdjęcie panoramiczne.

Poza standardowymi wyszukiwaniami można wykorzystywać to narzędzie do wyszukiwań lokalnych. Jeżeli szukamy hotelu, pensjonatu, taniego zakwaterowania, chociażby dla pracowników, można wybrać miejscowość i wpisać czego szukamy. Po chwili pojawi się baza firm z danej miejscowości. Jest to o tyle przydatne, ponieważ można od razu sprawdzić położenie obiektu względem ważnych miejsc typu dworzec, lotnistko, miejsce pracy.

Ta opcja doskonale sprawdza się także w przypadku restauracji, które zazwyczaj mają dodane zdjęcia lokalu wewnątrz i na zewnątrz (w ogródkach) czy zdjecia dań. Z mapy Google można jednym kliknięciem przenieść się na stronę firmy, jeżeli firma posiada taką stronę internetową lub bezpośrednio sprawdzić telefon kontaktowy i szybko się skontaktować.

Bardzo ważne jest, że można błyskawicznie porównać ofertę wizualną i poznać oceny osób, które odwiedziły dane miejsce.


Jak znaleźć okazje, promocje, ofety last minute?

Kto nie lubi promocji! Nie znam nikogo, kto nie cieszy się, gdy za zakupy płaci mniej. Więc jeżeli są one (promocje) tylko dostępne, dlaczego z nich nie korzystać.

Pytanie tylko jak znaleźć okazję? W sklepach stacjonarnych nie trudno jej nie zauważyć, za sprawą przekreślonych etykiet z nową ceną. W przypadku zakupów online ma to również miejsce, ale na slajderach prym wiodą następujące oznaczenia: sale, okazja, wyprzedaż. Warto zatem szukać tych oznaczeń, zwłaszcza gdy od razu bierze się pod uwagę tańsze zakupy. Wiele sklepów internetowych oferuje na stronie głównej przeceniony towar, bez wad fabrycznych.

Warto pamiętać, że wszystkie tego typu okazje, są również objęte prawem do zwrotu, z którego może skorzystać każdy konsument (chyba, że oferta tego nie zakłada).


Jak otrzymać rabat promocyjny i go wykorzystać?

Za bycie lojalnym klientem, czyli takim który regularnie odwiedza sklep i robi zakupy, można uzyskać dodatkowe korzyści w postaci zniżek, kuponów rabatowych do dalszego wykorzystania.

Wiele sklepów „z góry” nagradza klientów, którzy pierwszy raz rejestrują się w sklepie i podają swoje dane kontaktowe. Wartość bonu do wykorzystania jest zazwyczaj odgórnie ustalana przez dyrekcje, a potencjalny zainteresowany informowany, przez odpowiedni komunikat, o korzyści z zapisania się na newsletter.

Do popularnych rozwiązań e-commerce należą także kody rabatowe (kody promocyjne), które wpisuje się w określone pole podczas składania zamówienia, a gdy system go rozpozna nalicza odpowiedni rabat.

Takie kody rabatowe można uzyskać bezpośrednio od sklepu, po dokonaniu zamówienia, ale także wpisując w wyszukiwarkę np. kod rabatowy marzec 2023 nazwa sklepu. Bardzo często pojawiają się aktualne kody rabatowe, gotowe do wykorzystania w sklepach internetowych.


Jak skorzystać z możliwości automatycznego otrzymywania informacji?

Wiele firm działających w branży digital oferuje swoim klientom wiele ciekawych rozwiazań.

Aby być na bieżąco, otrzymywać aktualne oferty handlowe i różne powiadomienia dotyczące działań firmy można zapisać się na newsletter, czyli powiadomienia mailowe lub w formie sms. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, który udostępnia firma i zaakceptować regulamin korzystania z tego typu oferty. Gdy wszystkie formalności zostaną spełnione powiadomienia będą automatycznie wysyłane na podany adres mailowy lub telefon kontaktowy.

Kategorie: Internet

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *